Carskie Sioło
Carskie Sioło, zwane od 1918 Dietskoje Sieło, a od 1937 Puszkin. Jedna z najznakomitszych rezydencji w stylu typowego rosyjskiego baroku. Potężny kompleks pałacowo-parkowy założony przez Katarzynę I, żonę Piotra Wielkiego, położony 25 km na południe od Petersburga. Służył jako letnia rezydencja.
Rezydencję tą wielokrotnie przebudowywano. Pierwszy skromny pałacyk wzniesiono tam w latach 1717-1723. Potem rozbudowała go i upiększyła po śmierci Katarzyny caryca Elżbieta, która zleciła przed pałacem założyć ogród w stylu francuskim z równo przystrzyżonymi krzewami, geometrycznie rozchodzącymi się alejkami i zatrudniła do przebudowy pałacu Warfołomieja Rastrellego. Niezliczone ilości zdobień, długie rzędy kolumn, dekoracyjność i przepych fasad pałacu zaprojektowanego przez Rastrellego są bardzo monumentalne, ale jednocześnie sprawiają wrażenie niesamowitej lekkości.
Następnie, gdy władzę objęła Katarzyna II, pałac znowu przebudowano. Zatrudniono szkockiego architekta, Charlesa Camerona, aby w kompleksie dobudował nowe, klasycystyczne gmachy, rzeźby oraz inne szczegóły. Caryca Katarzyna poza przebudową samego pałacu zleciła też założenie, obok istniejącego już parku francuskiego, ogródu w stylu angielskim ze stawem, wyspą i kanałem.
Zwiedzając Carskie Sioło, warto zwrócić uwagę na pałacowe komnaty i ogrody. Zwłaszcza interesujące są:
Sala Balowa, o powierzchni 900 m2, wybudowana przez Rastrelliego w latach 1752-1756. Jej ściany pokryte są niemal w całości lustrami i kinkietami (696 sztuk), co daje niesamowity efekt nieograniczonej przestrzeni. Plafon pokryty jest freskiem, a po niebie nad kolumnadą spacerują alegoryczne postacie i bóstwa.
Bursztynowa Komnata – symbol wielkości rodziny Romanowów. Komnata, której ściany są w całości pokryte bursztynem, skonstruowana na życzenie wielbiciela sztuki Fryderyka I Hohenzollern w 1701 roku. Stworzona przez architekta Andreasa Schültera z Gdańska. Sala ta początkowo miała zdobić Pałac Charlottenburg, jednak ukończono ją tuż przed śmiercią Fryderyka I, którego następca Fryderyk Wilhelm I kazał wysłać komnatę w prezencie Carowi Piotrowi I, jako dar dyplomatyczny. Dopiero dzięki Carycy Elżbiecie komnata została wykorzystana i umieszczona w Pałacu Zimowym, a następnie w Carskim Siole, gdzie została do II Wojny Światowej. Podczas wojny Niemcy wykradli komnatę. Nie odnalazła się ona aż do dzisiaj. Obecnie w pałacu znajduje się rekonstrukcja stworzona na trzechsetną rocznicę założenia Petersburga.
Ogród Francuski – położony na tarasach. Oś kompozycyjną ogrodu znajduje się pomiędzy Pałacem a Ermitażem. Pomiędzy nimi jest aleja przystrzyżonych cisów, grabów i bukszpanów. Ermitaż, zaprojektowany przez Rastrelliego na planie krzyża greckiego jest miniaturą pałacu i zakończeniem ogrodu francuskiego.
Ogród Angielski – 70 hektarowy park krajobrazowy, założony przez Katarzynę II. Zdobiony m.in. mnóstwem obelisków i łuków triumfalnych. Można na jego terenie podziwiać m.in. zaprojektowane przez Camerona „rzymskie ruiny”, chińską wioskę i wiele innych atrakcji mających dodawać splendoru całemu kompleksowi pałacowemu.

Wycieczki do Petersburga

Tak chętnie odwiedzany przez polskie wycieczki Petersburg to miasto wyjątkowe, wyróżnia się przepięknymi zabytkami, które przyciągają ciekawą historią, architekturą i bogatym wystrojem wnętrza. Wizyta w tym miejscu to idealna propozycja dla tych, dla których Sankt Petersburg to interesujące przykłady dawnej architektury. Wycieczki do Sankt Petersburga , perły północy to możliwość uczestniczenia w białych nocach. Podczas naszych wycieczek po Petersburgu organizujemy nocne rejsy przez miasto. Petersburg nosi miano najpiękniejszego miasta Rosji a nawet Europy. Wycieczki do Rosji do przede wszystkim zwiedzanie Petersburga .