Sankt Petersburg


Wenecja Północy, Miasto Carów, Pietrogród, Pitier – to tylko niektóre nazwy jednego z najpiękniejszych miast Rosji – Petersburga. Położony nad rzeką Newą, na ponad 40 wysepkach, Sankt Petersburg jest,  zaraz po Moskwie, największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym, a także turystycznym Federacji Rosyjskiej. Na liście zabytków UNESCO, Petersburg zajmuje zaszczytne 8 miejsce w rankingu na najbardziej atrakcyjne turystycznie miasto.
Historia miasta
Od zawsze władcy Rosji z dynastii Romanowów dążyli do uzyskania dostępu do Morza Bałtyckiego. Przez dziesiątki lat kolejni carowie starali się osiągnąć wyznaczony cel. Nad Bałtykiem Rosjanie znaleźli się dopiero za rządów cara Piotra I. Wtedy właśnie, w roku 1703 roku zaczęły się prace nad budową od podstaw miasta, które miało świadczyć o potędze państwa rosyjskiego.

W budowie miasta brali udział najwybitniejsi architekci ówczesnej Europy. Jako pierwszą budowlę wzniesiono na wyspie Zajęczej Twierdzę Pietropawłowską. Data, w której rozpoczęto ją wznosić na mocy rozkazu cara – 16 maja 1703 roku uznawana jest za datę założenia miasta.
Petersburg to miasto pełne urokliwych zabytków i miejsc, które warto odwiedzić…